
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.65 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 1 MHz |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5.2 V |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, Push-Pull |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Fall Time | 30 ns |
| Rise Time | 30 ns |
| Duty Cycle | 85 % |
| Max Duty Cycle | 85 % |
| Clock Sync | No |
| Number of Output Phases | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Min Input Voltage | -300 mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1531
Distributors
pcbx
Unit Price$2.92685
Ext.Price$2.92685
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.92685 | $2.92685 |
| 10 | $2.50099 | $25.00990 |
| 25 | $2.32562 | $58.14050 |
| 50 | $2.16254 | $108.12700 |
| 100 | $2.01091 | $201.09100 |
| 300 | $1.95024 | $585.07200 |
| 500 | $1.89140 | $945.70000 |
| 1000 | $1.83786 | $1837.86000 |
